Бюджет участі: у чому користь його запровадження у Іванівській ОТГ?

Бюджет участі: у чому користь його запровадження у Іванівській ОТГ?

«Для підвищення рівня участі мешканців у прийнятті рішень, в Іванівській ОТГ вирішили запровадити бюджет участі. Адже, бюджет участі (громадський бюджет) – це механізм, що дозволяє мешканцям громади брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для розвитку територіальної громади та голосування за них. Такий інструмент дає можливість почути про проблеми, які найбільше турбують жителів громади, а також допомагає визначити, наскільки ефективною є робота органів місцевого самоврядування у реалізації проєктних ініціатив»розповідає Руслан Шафранович, голова Іванівської громади.

Іванівська ОТГ утворилася в 2015 році, у результаті об’єднання 5 населених пунктів із населенням 4,5 тис. осіб. У 2016 році громада відібрана у першу когорту громад, які стали учасниками Програми USAID DOBRE. У той час, участь громадськості у життєдіяльності ОТГ була мінімальною.

У співпраці із ФРГО «Західноукраїнський ресурсний центр», який є регіональним партнером Програми USAID DOBRE у Тернопільській області, громаді запропоновано консультативну підтримку: організовано навчальні заходи для представників органів місцевого самоврядування та громадськості; надано допомогу у розробці Положення про громадський бюджет та у формуванні проектних заявок (від визначення мети та завдання проєкту – до складання його бюджету), а також у проведенні інформаційної кампанії із підвищення обізнаності про доцільність використання учасницького бюджету — із метою посилення позитивного розвитку громади та із врахуванням думок її мешканців.

Завдяки спільній копіткій роботі, поінформування мешканців громади про початок конкурсу проєктів «Бюджету участі», голосування та повідомлення його результатів здійснюється через розміщення оголошення на офіційному сайті громади, на сторінках громади у соціальних мережах: Facebook та Instagram, та на дошці оголошень.

Вебсайт Іванівської ОТГ: загальна інформація про бюджет участі

Бюджет участі: стадія голосування (початок)

Бюджет участі: стадія голосування (завершення)

Бюджет участі: анонс проєктів – переможців

Сторінка ОТГ у Facebook: анонс проєктів бюджету участі

Сторінка ОТГ у Instagram: анонс проєктів бюджету участі

Крім того, голосування відбувається і в паперовому форматі. Популярнішим є паперове голосування – у 2019 р. кількість «паперових» голосів становила 96%.
Мешканці подають проєкти на конкурс, долучаються до інформаційної кампанії та беруть активну участь у реалізації проєктів-переможців.

(приклади: фото нижче)

Фото 1. Мешканці Іванівської ОТГ здійснюють ремонтні роботи у місцевому парку

Варто відзначити, що вже у червні 2019 року власним досвідом Іванівська громада ділилась із делегацією представників громад із Західної України. Потім учасників зустрічі запросили на церемонію відкриття дитячого майданчика, встановленого у рамках втілення проєкту бюджету участі «Наш парк для відпочинку».

Іванівська ОТГ ділиться досвідом упровадження бюджету участі

Фото 2. Відкриття дитячого майданчика у Іванівській громаді

Насьогодні, у межах успішних практик учасницького бюджету, у громаді запроваджено 7 проєктів:

1) «Заміна підлоги та дверей у спортзалі Іванівської ЗОШ І-ІІІ ст.» (с.Іванівка);
2) «Впорядковане подвір’я школи» (с.Ілавче);
3) «Впорядкування території вуличного скверика по вул.Райха Й. (с.Ілавче);
4) «Кабінет математики – творча лабораторія вчителя та учня» (с.Іванівка);
5) «Наш парк для відпочинку» (с.Іванівка);
6) «Створення комфортної зони для занять спортом» (с.Сороцьке);
7) «Окультурнення села» (с.Глещава).

Також, розпочато втілення 2 (із 5-ти) нових проєктів-переможців, які перемогли у 2019 році: «Спорт для всіх» (с.Іванівка) та «Дитячий майданчик – місце щасливого дитинства» (с.Ілавче).

Фото 3. Оновлений спортзал у Іванівській ЗОШ І-ІІІ ступенів

«Результати впровадження бюджету участі Іванівської ОТГ є сталими в довгостроковій перспективі. Спортивними та дитячими ігровими майданчиками користуватимуться не один рік. Впорядковані території та оновлені приміщення зможуть надихнути інших на втілення інших цікавих проєктів. Люди відчувають, як змінюється життя в громаді вже сьогодні, збільшується довіра громади до влади, що дає можливість успішної реалізації спільних програм і проєктів. Потужна інформаційна кампанія – це половина успіху впровадження/втілення даного інструменту участі. При розробці Положення про громадський бюджет обов’язково слід проконсультуватися з мешканцями та максимально можливо врахувати їх поради та побажання. Показати, що об’єднуючи зусилля, можна досягти більше»підводить підсумки Ганна Сеньків, авторка проєкту-переможця (2018р., реалізованого у 2019 р.).

Подяка співавтору історії: Катерині Шпендак, спеціалістці із зв’язків із громадськістю Іванівської ОТГ-учасниці Програми USAID DOBRE.

Оставить комментарий