По даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку станом на 31.12.2020 в Державному реєстрі фінансових установ містилася інформація про 63 недержавні пенсійні фонди (далі – НПФ) та 20 адміністраторів НПФ.

При цьому УААПФ вдалось зібрати дані щодо 56 недержавних пенсійних фондів, з них 3 корпоративних, 6 професійних та  47 відкритих. Три недержавних пенсійних фонди новенькі на цьому ринку, по них ще не було показників станом на 31.12.2020 року, по чотирьох НПФ звітні дані не подавались, інформації про їх діяльність не має в мережі Інтернет.

Загальна чиста вартість активів всіх недержавних пенсійних фондів станом на 31.20.2020 року становила 3 563,7 млн гривень. 45% від активів системи недержавного пенсійного забезпечення складають активи Корпоративного пенсійного фонду НБУ.

Переважна більшість недержавних пенсійних фондів показала прибуток за 2020 рік, який перевищив рівень інфляції. Тільки 5 НПФ задекларували збиток за підсумками 2020 року, але цей збиток переважно був пов’язаний із порушеннями в операційній діяльності НПФ. Так, у компаній, що здійснюють управління активами КПФ «Стирол», Професійного фонду «Хлібний» та Відкритого НПФ «Ніка» було анульовано ліцензію на управління активами. Ради вищевказаних фондів, всупереч вимогам закону, не уклали договори із новими КУА, а державний регулятор НКЦПФР не вплинув на ситуацію. Таким чином, діяльність цих фондів фактично заблокована, і як наслідок, результат збитковий.

Саме за порушення радами НПФ законодавства НКЦПФР своїм рішенням застосувала санкції щодо двох недержавних пенсійних фондів, та заборонило їм укладати пенсійні контракти.

Найбільшу дохідність за підсумками 2020 року показали недержавні пенсійні фонди, які зробили валютну диверсифікацію пенсійних активів, тобто, які мають у своєму портфелі фінансові інструменти, номіновані у доларах США, Євро та банківські метали.

Коментує директор ТОВ «КУА ВСЕСВІТ» Савченко Ярослав Павлович:

«Кращі результати у 2020 році продемонстрували фонди с широкою диверсифікацією активів, які інвестували не лише в депозити та ОВДП, але і в такі активи як банківські метали, нерухомість, єврооблігації. Наприклад, ціна банківського золота протягом 2020 року зросла більше, ніж на 25%.

Також, кращі результати у фондів, які включили в активи інструменти номіновані в іноземній валюті – ОВДП в доларах та євро, єврооблігації, депозити, розміщені в валюті. Ріст курсів валют, відповідно, привів до росту вартості таких інструменті при переоцінці в гривню».

9 з 10 найбільших по розміру активів відкритих недержавних пенсійних фондів протягом 2020 року показали результат, який перевищив рівень інфляції у 2020 році.

Станом на 31.12.2020 року система недержавного пенсійного забезпечення обслуговувала  883 тис. учасників – майбутніх пенсіонерів. При цьому 37 % всіх учасників недержавного пенсійного забезпечення припадає на Професійний недержавний пенсійний фонд «Магістраль».

Протягом 2020 року недержавні пенсійні фонди виплатили своїм учасникам майже 160 млн гривень.  Станом на 31.12.2020 року загальна сума виплат учасникам НПФ склала 1107,4 млн гривень. Традиційно лідерами по виплатах були корпоративні НПФ Національного банку та Укрексімбанку.

Протягом 2020 року недержавні пенсійні фонди отримали внесків на 217,1 млн гривень. Найбільші суми внесків у 2020 році отримали наступні 20 відкритих недержавних пенсійних фондів:

Більш детально за посиланням

Довідка:

Українська асоціація адміністраторів пенсійних фондів (УААПФ) є саморегулівною організацією адміністраторів недержавних пенсійних фондів, яка була утворена у 2006 році з метою розбудови прозорого та цивілізованого ринку недержавного пенсійного забезпечення в Україні, встановлення професійних стандартів діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів, що відповідають світовим стандартам.

У 2007 році УААПФ отримала статус саморегулівної організації шляхом включення до відповідного державного реєстру згідно з розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.06.2007 № 7544.

УААПФ є об’єднанням учасників системи накопичувального пенсійного забезпечення, а саме: адміністраторів недержавних пенсійних фондів.

Вам також може сподобатися

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *