Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в рамках справи № 916/499/20 (ЄДРСРУ № 93783649) опрацьовував аспект застосування акту звірки взаєморозрахунків як підстави господарської операції.

Акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим, а лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств зводять бухгалтерський облік операцій.

Демонструє стан заборгованості, в деяких випадках — рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств, має інформаційний контекст – статус документа, що засвідчує тотожність ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин.

Акт звірки розрахунків не є належною підставою факту виконання будь-яких господарських операцій (поставки, надання послуг), так як не є первинним бухгалтерським обліковим документом.

Подібна правова позиція сформульована у постановах Верховного Суду від 19.04.2018 р. у справі № 905/1198/17; від 24.10.2018р. у справі № 905/3062/17; від 05.03.2019 р. у справі № 910/1389/18 та від 04.12.2019 у справі № 916/1727/17.

Акт звірки вважають підставою у справі в засвідчення певних обставин, зокрема, в підтвердження наявності заборгованості суб’єкта господарювання,  розміру, визнання боржником такої заборгованості.

Але за умови, що інформація, описана в акті, підтверджена первинними документами та акт містить підписи уповноважених на його підписання сторонами осіб. Переважно акти звірок розрахунків (чи заборгованості) складаються та підписуються бухгалтерами контрагентів, підтверджують остаточні розрахунки сторін на певну дату.

Відсутність в акті звірки підписів перших керівників сторін або інших уповноважених осіб, які мають право представляти інтереси сторін, зокрема, здійснювати дії, спрямовані на визнання заборгованості підприємства перед іншими суб’єктами господарювання, – це відсутність в акті звірки юридичної сили документа, яким суб’єкт господарської діяльності визнає суму заборгованості.

Діюче законодавство не містить вимоги про те, що в акті звірки розрахунків має вказуватися формулювання про визнання боргу відповідачем.

Підписання акту звірки, в якому вказаний розмір заборгованості, уповноваженою особою боржника, та підтвердження наявності такого боргу первинними документами – це про визнання боржником такого боргу.

Акт звірки вважається доказом у справі в підтвердження певних обставин, зокрема, в підтвердження наявності заборгованості суб’єкта господарювання, розміру, визнання боржником такої заборгованості, за умови, що інформація, описана в акті, засвідчена первинними документами, а сам акт містить підписи уповноважених на його підписання сторонами осіб.

За матеріалами LexInform

You may also like

Leave a reply