Кабінет Міністрів схвалив два законопроекти: перший пропонує зміни до Податкового кодексу, що дозволять профінансувати додаткові військові видатки, другий – до держбюджету для підвищення військових видатків.
Як пояснили у Міністерстві фінансів України, наразі необхідно знайти додаткові 500,3 млрд грн для забезпечення критично важливих потреб.
Так, запропоновано найбільш м’який варіант фінансування додаткових військових потреб серед усіх можливих, який складається з двох частин:
1) майже три чверті – за рахунок внутрішніх запозичень, перевиконання діючих доходів держбюджету, у тому числі за рахунок детінізації та економії по окремих видатках (361,6 млрд грн);
2) лише одна чверть – за рахунок перегляду військового збору, акцизів та деяких інших заходів (138,7 млрд грн). Значна частина складових у цьому списку стосується лише тих, хто споживає зовсім необов’язкові у період воєнного часу дороговартісні імпортні товари.
Зазначається, що перший етап поступового наближення ставок акцизів до мінімальних стандартів у ЄС дозволить забезпечити додатково + 16,9 млрд грн, зокрема перегляд акцизів з 1 вересня 2024 р. на тютюн (+3,8 млрд грн) та пальне (+9,8 млрд грн), а також впровадження акцизного податку на солодкі напої (+3,3 млрд грн), який введений у переважній більшості країн світу.
Перегляд військового збору та деякі інші заходи дозволять мобілізувати на сектор безпеки та оборони ресурсів на + 121,8 млрд грн, з яких:
1) підвищення ставки військового збору для фізичних осіб з 1,5% до 5,0%;
2) запровадження військового збору для юросіб на загальній та спрощеній системі оподаткування 1% від доходу;
3) запровадження військового збору для фізосіб підприємців 1, 2 та 4 групи у розмірі 5% з двох мінімальних зарплат та 3 групи 1% від доходу;
4) запровадження військового збору на окремі операції. Встановлюється військовий збір у розмірі 5% від вартості банківських металів при покупці у банків, а також передбачено військовий збір у розмірі 5% від доходу з продажу одного об’єкта нерухомості. Оператори мобільного зв’язку повинні сплачувати військовий збір у розмірі 5% від вартості послуг мобільного зв’язку. Під час першої реєстрації легкових автомобілів стягується військовий збір у розмірі 15% від вартості авто (крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю). Крім того, підприємства, установи, організації та фізичні особи-підприємці, які реалізують ювелірні вироби, сплачують військовий збір у розмірі 30% від вартості реалізованих ювелірних виробів;
5) встановлення обов’язку щомісячної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств платниками податку, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним;
6) оподаткування імпортним ПДВ товарів, вартість яких не перевищує 150 євро. Водночас не будуть оподатковуватися імпортні товари, сумарна вартість яких не перевищує 45 євро, для одного одержувача – фізичної особи.
Передбачається збільшення видатків для органів сектору безпеки та оборони на 495,3 млрд грн, виділення додаткових 4,5 млрд грн для резервного фонду на здійснення непередбачених та невідкладних видатків, збільшення видатків Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій на 0,4 млрд грн для виплат допомоги військовополоненим, а Міністерство юстиції отримає додаткові 0,1 млрд грн для забезпечення діяльності установ виконання покарань.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.
Джерело: Lexinform