Весна, природа оживає і починають з’являтися у природі перші квіти. «Первоцвіти» – це узагальнена назва для всіх рослин, що рано зацвітають.
До них відносяться: проліски, крокуси, шафран, сон-трава, анемони, примула, горицвіт та інші – занесені до Червоної книги України та охороняються законом. Про це повідомляє прес служба Національної екологічної ради України.
За незаконний збір та збут первоцвітів, занесених до Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено штраф від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослин. За квіткове браконьєрство в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду оштрафують від 1700 до 3655 грн.
Крім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини передбачена компенсація за її знищення: проліски – від 49 до 62 гривень, черемша – 62 грн, шафран (крокуси), сон-трава – від 37 до 62 грн в залежності від виду.
Щорічно на початку весни на продаж знищують більш 20 млн первоцвітів. Що завдає незворотної шкоди навколишньому середовищу – говорить голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков – І хоча найчастіше реалізатори стверджують, що виростили їх у себе на дачній ділянці, але розуміючи в яких масштабах йде торгівля первоцвітами, в це неможливо повірити. На думку екологів, навіть вирощені в домашніх умовах проліски збувати категорично не можна. Для всіх існує єдиний закон, і платити компенсацію за нанесену природі шкоду господарі будуть нарівні з правопорушниками – від 37 до 62 гривень за одну квітку.
Чому треба берегти первоцвіти? Та тому, що вони легко можуть зникнути з лиця землі. Сьогодні вони вже рідкість. А колись були звичайні весняні квіти … Поки не стали комерційним об’єктом полювання.
Чому не можна збирати первоцвіти? Та тому, що вони не встигнуть відновити свою чисельність і можуть зникнути. Життя у первоцвітів дуже коротке – вони цвітуть лише кілька тижнів. За невеликий час рослинам потрібно зібрати максимум поживних речовин, дозріти і розсіяти насіння. Але перш, ніж зацвітуть нові первоцвіти, має пройти два-три роки, а то й п’ять. У природі немає нічого випадкового, якщо щороку потроху погіршувати ситуацію з пролісками, порушиться унікальний природний баланс.
Одне з найбільш популярних помилок, що якщо зривати проліски без кореня, то в наступному сезоні квітка відродиться. Це не так. Насправді функцію відновлення і розмноження у проліска виконує цибулина. І якщо пролісок в період розквіту зірвати, то сама цибулина вже не зможе накопичити поживних речовин, в результаті, гине вся рослина.
Так само є помилкова думка, що деякі види пролісків можна зривати тому що вони не всі рідкісні. Але всі три існуючих виду проліска занесені в Червону Книгу України.
Хоча кожен рік проводяться рейди правоохоронних і природоохоронних структур з виявлення місць торгівлі первоцвітами, все ж найефективнішим способом порятунку червонокнижних рослин залишається – відсутність попиту. Якщо ніхто не буде купувати первоцвіти, то зникаючі види України вдасться зберегти. Тому потрібно посилювати роз’яснювальну роботу серед населення і робити жорсткішим покарання за збір та торгівлю цими рідкісними рослинами. І тоді ми зможемо милуватись ними в дикій природі.
Прес служба Національної екологічної ради України