Верховна Рада України схвалила законопроект №0906 «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров’я та благополуччя тварин». Закон є одним із зобов’язань України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС. Він запроваджує європейські правила у сфері контролю якості харчових продуктів, дає можливість українським виробникам аграрної продукції збільшити експорт в європейські країни.
«Над цим законом ми працювали понад два роки. До роботи долучилися експерти, профільні асоціації, українські виробники. Була відпрацьована кожна норма. З одного боку ми прагнули створити умови для експорту нашої аграрної продукції в європейські країни, а з іншого – захистити споживачів. Відгуки спеціалістів та європейських експертів свідчать, що нам вдалося підготувати якісний закон», – прокоментувала прийняття закону його ініціатор та автор, народний депутат, голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Оксана Продан.
Нагадаємо, на цьому тижні представництво ЄС в Україні оприлюднило заяву, в якому висловило сподівання, що законопроект 0906 буде прийнято на цьому тижні. З підтримкою закону виступили профільні асоціації та експертне середовище.
Це перший в Україні закон, який встановлює деталізовані вимоги до державного контролю майже впродовж всього харчового ланцюгу – від лану до столу споживача або, як ще кажуть – «від вил до виделки». Більшість положень Закону відповідають законодавству ЄС щодо державного контролю, яке визнане в світі як одне із найбільш ефективних для забезпечення захисту споживачів і має прийнятний баланс між цим завданням та інтересами операторів ринку
Закон створює передумови для:
- підвищення рівня захисту здоров`я та інтересів споживачів;
- зменшення витрат операторів ринку на здійснення процедур, що пов`язані із проведенням державного контролю;
- розбудови цивілізованих відносин між операторами ринку і єдиним контролюючим органом;
- покращення умов ведення господарської діяльності на усіх етапах харчового ланцюгу, що, в свою чергу, забезпечить створення нових робочих місць та зростання доходів населення;
- покращення умов для здійснення експортно-імпортних операцій з харовими продуктами, тваринами, кормами.