Сьогодні, 29 вересня 2016 року, у Києві в конгрес-холі “Космополіт” відбувся Третій всеукраїнський форум Zakupki Forum. На події обговорювався досвід участі у державних тендерах через Систему електронних публічних закупівель ProZorro, яка з 1-го серпня цього року стала обов’язковою для всіх державних органів України. Організатори торгів та постачальники ділилися реальним досвідом закупівель і давали практичні поради. На конкретних прикладах вони демонстрували своїм колегам, що варто і чого не варто робити, аби закупівлі проходили успішно.
Від моменту старту реформи у системі відбулось майже 225 тис. тендерів на суму понад 100 млрд грн. У ProZorro працює понад 12 тис. закупівельників та майже 38 тис. постачальників. Використовуючи аналітичні дані перебігу та оскарження торгів, система постійно вдосконалюється. За словами керівника департаменту державних закупівель Мінекономрозвитку Олександра Стародубцева, одним із важливих покращень стало створення бібліотеки специфікацій товарів та послуг, які найчастіше закуповуються в системі. “Таким чином ми вирішуємо проблему недостатнього рівня професійності замовників, напрацьовуємо спільну типову базу, завдяки якій не потрібно щоразу придумувати опис, приміром, стільця при його закупівлі, досить просто взяти потрібну специфікацію в бібліотеці. Друга важлива зміна – підключення до ProZorro пошуково-аналітичної системи “007”. Вона дозволяє відслідковувати платежі держказначейства по тому чи іншому тендеру. І третє – було визначено граничну суму і терміни закупівлі: оголошена вартість – не менше 3 тис. грн., тривалість тендеру – не менше двох днів. Це унеможливлює значну кількість зловживань у системі”, – каже Стародубцев.
Перевірена часом ефективність принципів ProZorro спричинила створення на тих самих засадах ще однієї системи. У вересні Фондом гарантування вкладів фізичних осіб України (ФГВФО) було офіційно запущено пілотний проект з продажу активів неплатоспроможних банків – ProZorro.Продажі. Як розповідає керівник проекту Олекcій Соболев: “Все просто і прозоро. Перші аукціони заплановано провести в жовтні. Активів у ФГВФО на 100 млрд грн. Найвигідніший спосіб розширювати бізнес – купувати вживану промислову нерухомість, квартири і машини у держави. Ми вже бачимо великий інтерес до проекту – 14 підключених майданчиків. (Prozorro починало тільки з чотирма). Тож бізнесу варто поспішати: перші покупці отримають вигідніші ціни через меншу конкуренцію.”
Вперше на Форумі було проведено церемонію нагородження премією “Zakupki.Кращі”. Найпрофесійних закупівельників та постачальників відзначили за досягнення, які можна ставити в приклад їхнім колегам. “Ми запровадили цю премію не лише тому, що хотіли відзначити активних та результативних учасників торгів. Дуже важливо сьогодні підвищувати стандарти закупівель і чітко визначати основні критерії, яким мають відповідати якісні тендери. Саме за відповідність цим критеріям ми і нагороджували. Список переможців у нас прозорий, як і система – він сформований за базі результатів аналізу загальнодоступних даних із BI ProZorro та експертної оцінки”, – зазначає Микола Жандоров, керівник торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua (офіційний учасник ProZorro).
Цікаво, що дві премії із десяти отримали представники Дніпра. Нагороду “Провідник” у сфері держзакупівель отримав Юрій Голик, радник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з питань реформ та іновацій. А національного дистриб’ютора фармацевтичного ринку, компанію “БаДМ”, було нагороджено в номінації “Кращі пропозиції” серед постачальників у ProZorro.
ZAKUPKI FORUM 2016 зібрав понад 500 учасників: керівників та власників бізнесу, дилерських мереж, виробників і постачальників. Під час форуму було піднято чимало актуальних питань: як захищати свої інтереси в спірних випадках, як використовувати аналітичні інструменти BI ProZorro для розвитку бізнесу, яка роль закупівель в управлінні витратами підприємства, якими є особливості участі постачальників у держзакупівлях фінансових послуг та багато інших. Серед спікерів форуму – представники уряду, державних адміністрацій та громадських організацій, юристи та банкіри, спеціалісти закупівельники та постачальники найбільших українських компаній.