Контрабанда руйнує економіку України та призводить до мільярдних бюджетних втрат.
Про це в рамках круглого столу «Контрабанда на ринку побутової техніки та електроніки — руйнівний вплив на галузь, економіку країни та кінцевого споживача» заявив економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.
Він навів останні дані дослідження Ukraine Economic Outlook, згідно з якими товарна група «устаткування та електроніка» перебуває серед лідерів у контрабандних поставках і становить 21,4% від загального торговельного обороту.
«Контрабандні іноземні товари можна купити приблизно на 30% дешевше, ніж у легальних імпортерів. Це може здаватися достатнім виправданням недонадходжень у бюджет. Однак реальним наслідком контрабанди є зниження конкурентоспроможності українських підприємств на внутрішньому ринку. Ці підприємства починають звільняти працівників та знижувати платню, тому люди виїжджають за кордон. У підсумку: за існування контрабандних схем доводиться розплачуватися звичайним громадянам», — зазначає економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.
Він наголосив, що через контрабанду держбюджет щороку втрачає $3,3 млрд, держава — 870 тис. робочих місць, а відтік валюти становить $6,4 млрд. Пан Кукуруза вважає, що основною причиною контрабанди є те, що вона фактично підтримується населенням України.
«Складно побороти контрабанду, тому що вона підтримується населенням — через погане інформування. Як у громадянина у мене є вибір — купити контрабандний айфон, дешевший, і легальний — дорожчий. Якби не було контрабанди, доводилося б платити більше за рахунок податку, але ці гроші повернуться державою у вигляді дотацій, соціальних гарантій і т. ін. Це потрібно пояснювати», — зазначив експерт.
Зі свого боку, директор департаменту Митної політики Мінфіну Олександр Москаленко заявив, що великі обсяги тіньового ввезення є традиційною проблемою України, оскільки на сьогодні цим вигідно займатися.
«Доки можна буде без проблем легалізувати незаконно ввезені товари, попит на незаконне ввезення буде стабільно високий. Нам потрібно ввести контроль за постачанням товарів», — зазначив чиновник.
Він нагадав, що за останні роки було створено низку перешкод для незаконного ввезення. Зокрема, по лінії податкової служби реалізовано систему електронного адміністрування ПДВ, побудовано ІТ-системи, які дають можливість повністю відслідковувати рух товарів по Україні.
Пан Москаленко зазначив, що для ефективної боротьби з контрабандою потрібно ухвалювати непопулярні рішення. А саме: переглянути діяльність ФОПів, які мають право не вести обліку товарів і не зобов’язані показувати, де вони взяли товар, прискіпливіше ставитися до перевезення товарів літаками та мікроавтобусами, а також знижувати вартість пересилок з-за кордону, що не обкладаються податками, наразі ця сума становить 100 євро.
Він нагадав, що, крім фіскального та митного контролю, існує ринковий нагляд і контроль у точках реалізації товарів, який повинен працювати ефективно.
Загалом Олександр Москаленко переконаний, що для подолання контрабанди потрібно зробити ввезення та реалізацію «сірих» товарів невигідними.
«Якщо буде складність із реалізацією, ввезенням товарів, якщо це зменшуватиме прибуток і збільшуватиме ціну для кінцевого споживача, то підприємцям простіше буде ввезти ці товари по-білому», — резюмував Москаленко.
Нагадаємо, круглий стіл організовано інформаційною агенцією «ММедіа» за підтримки Генерального інформаційного партнера — MIND.UA, ділового інформаційного партнера — видання «Ділова столиця» та професійного інформаційного партнера — «Асоціація ритейлерів України».