Експерт: Олександр Савенко, голова Комітету з урегулювання питань торгової нерухомості ГС «Національна організація роздрібної торгівлі» (НОРТ)

Продовжуємо цикл публікацій щодо створення успішних крамниць. В першій публікації можна дізнатися, що таке незалежна крамниця, в другій – яке торгівельне обладнання зможе підняти рівень продажів в незалежних закладах торгівлі. Далі – рекомендації щодо облаштування Демонстраційної Зони в крамниці та про дзеркала, як унікальний матеріальний об’єкт незалежних крамниць.

Можна чимало роз’яснювати в теорії що та де, проте ліпше 1 раз побачити, ніж 100 разів почути, що ж то за звір інді/незалежна крамниця?

Тому, давайте відвідаємо!

Для мене особисто  виявилось непростим обрати кращих для прикладів-зразків. Бо знаю десятки зразкових, надихаючих інді-місцин в Україні, але коли писати про всіх в одній замітці – буде скоріше оглядовий рейтинг для вузьких фахівців, ніж щось корисне та доступне для всіх зацікавлених в цій темі.  Тому склав список критеріїв, за якими скоротив нескінченний список класних інді-крамниць. Ось критерії, якими керувався:

  • Локація має існувати довше 5 років (звісно це не 50 років, проте і не «інерційні» перші 2-3 роки, поки рух справи відбувається завдячуючи первинному імпульсу фінансових інвестицій). А коли проекту перевалило вже за 5-10 років – він працює на самозабезпеченні (лояльності Клієнтів) та має досвід різних етапів економічного циклу…. тим паче, що в Україні останні 5 років варто зараховувати як 25 років практики у Франції, чи 50 в Канаді )))  Тому, за цим критерієм «часу», довелось викреслити десяток неймовірних інді-локацій в Одесі, які поки мають досвіду практики по 2-3 роки.

 

  • Зразкові крамниці мають самостійно створити та втілити дійсно інноваційні моменти в рітейл-практиці. Такі інновації в одному місці, що далі це запустило ланцюги новацій та змін в оточуючому соціумі. Тому проекти-«кальки» (коли беруть проект закордоном, копіюють, тільки вивіски замінюють) довелось викреслювати і викреслювати. То цікаві локації, проте творення інновацій в них практично не буває. То просто гарне копіювання «как у …».

 

  • Ціновий сегмент в своїй товарній групі – доступний для середньостатистичних громадян (з доходом десь 300 у.о. на місяць). Тому чудові приклади індепендент-«сторів» типу «оптика Ковальского» або Острів – я мусив не розглядати для цього огляду-орієнтиру.

 

  • Крамниця має фізичну локацію. Бувають класні магазини за всіма критеріями (асортимент, цінова політика, сервіс…) та сама торгова точка колекційних солдатиків знаходиться на ринку «Петрівка» у Києві, або фермерські органічні харчі на «Привозі» в Одесі….. через відсутність об’єкта стаціонарної локації, я такі магазини також не подаю як орієнтири інді-сторів.

 

  • Інді-стори – не ставлять за мету розвиватися в напрямку франшизи/мережі, тим самим зберігають дух/суть/атмосферу індепендент крамниці, в якій народжується те унікальне, що і забезпечує розвиток не просто рітейл галузі, а й суспільної взаємодії. Довелось викреслити чималу кількість класних проектів барберень, взуттєвих ремонтних майстерень тощо, які захотіли творити розвиток більше ніж 1єї місцини, тиражуватися.

Ітак, скоротивши список претендентів за цими критеріями, зупинився на наступних прикладах-взірцях індепендент крамниць України.

Київ: «Гитарный Дом»….крамниця гітар, як не дивно ))

Львів:  «Смаколик»….кав’ярня здорового харчування.

 

“Гитарный Дом”, Київ “Смаколик”, Львів
Розташування географічно Концепція “друга вулиця”. Локація в центрі міста, поруч з центральними торговими/соціальними вулицями, проте не на них Концепція “друга вулиця”. Локація в центрі міста, поруч з центральними торговими/соціальними вулицями, проте не на них. На паралельній вулиці з низьким пішохідним трафіком.
прилігаюча територія Вхід у двір через арку будинка + парковочні місця для Клієнтів наявне місце для виносних столиків + парковочні місця для Клієнтів
вхід/вітрина Окремий вхід з фасаду + місце для візуальних інсталяцій/реклами + наявне місце “для перекурів” Окремий вхід з фасаду + вітрини.
Атмосфера метраж 50-100 кв.м. 50-100 кв.м.
зонування Чітко виділене, перегородки стінами Чітко виділене, перегородки стінами
світло Професійне, з точечними акцентами Загальне заливне, більш дизайнерське, ніж професійне
звук Професійний Професійний
запах/температура
орієнтування Зрозуміле: вказівники та план-схема відсутні, проте зони мають різні стилістики Зрозуміле: вказівники та план-схема відсутні, проте зони мають різні стилістики
обладнання презентаційне Авторське під специфіку товарів Авторське функціональне + тиражне.
дизайн-концепція Рок-клуб   +   майстерня інженерів Мінімалістичний модерн
унікальні декор-елементи Присутні, функціональні. Пов’язані з специфікою товарів та сервісу: фото світових гітарних зірок, атрибути сцени, легендарні інструменти Відсутні
Пропозиція товар (асортимент)  Основний асортимент (постійна наявність хіт-позицій прямо в торговому залі).  Є доповнюючі товари + товари імпульсного попиту Власне меню постійної пропозиції + сезонні пропозиції + вітрина готових виробів + доповнюючі товари + імпульсного попиту
сервіси Ремонт, навчання, виготовлення під замовлення, комісійний продаж та пошук Адаптація рецептів під замовлення, виїзний кейтерінг, виготовлення на замовлення
Люди 100% пов’язані зі специфікою товарів та послуг. Проактивні + тримають персональний контакт Не 100% прив’язаність до суті товарної пропозиції. Більше тримаються “відпускної” функції, ніж “утримувати контакт”
Маркетинг реклама Спонсорство заходів, участь у виставках Участь в виставках
комунікація з Клієнтами Ведеться Клієнтська база з “загальними” пропозиціями +  індивідуальною пропозицією для ключових Клієнтів Карткова система із “загальною” пропозицією, поки без “індивідуальних пропозицій”
соціальна корисність Вирішення 100% задач, пов’язаних з гітарами Фахівці в усіх аспектах здорового харчування
Фінанси  стартовий капітал, розвиток 100% самофінансування, розвиток за рахунок прибутку 100% самофінансування, розвиток за рахунок прибутку
Інновації створили першими та тим самим встановили нові стандарти для всього ринку Самостійно роблять адаптацію продукції під індивідуальні потреби: колір, розмір, вага, наповнення. Є першим українським виробництвом гітар для професіоналів. Мають контакти та є посередниками в налогоджені зв’язків з гітаристами будь-якого рівня: від села до мегаполісів Продукція для різних концепцій здорового харчування: блюда від дієтичних до веганства/сироїдіння/фрукторіанства… 100% самостійний контроль сировини. Вказують точне місце походження сировини. Рахують калорії. Першими і вже більше 10 років працюють з 08.00

Джерело: Національна платформа МСБ

You may also like

Leave a reply