У Києві 14-16 червня пройшла перша академія лідерства для місцевого самоврядування, організована для мерів та посадових осіб із громад-партнерів програми USAID DOBRE спільно з Радою Європи, Центром експертиз реформи місцевого самоврядування та Фундацією з підтримки місцевої демократії. Протягом Академії 18 учасників із 8 громад познайомились з новими підходами в лідерстві і належному врядуванні на місцевому рівні, отримали менторську підтримку при вирішенні проблем, з якими стикаються їх організації та громади щодня, та дізналися, як ефективне лідерство зможе вирішувати ці проблеми, зміцнюючи організаційний потенціал та налагоджуючи ефективну співпрацю на місцях.
Програма USAID DOBRE поспілкувалася з учасниками та учасницями академії та дізналася їх враження від триденного тренінгового інтенсиву.

Сергій Дмитриченков з Кочубеївської ОТГ, що на Херсонщині, вирішив взяти участь у академії лідерства за порадою колег, які вже пройшли навчання раніше. І зовсім не шкодує про своє рішення. “Я відвідав раніше багато тренінгів і думав, що тут буде як завжди на тренінгах – багато лекційного матеріалу. А тут більше практичної роботи, більше спілкування як з колегами, так і з тренерами. Я відчув себе частиною команди. На тренінгу нам дали зрозуміти багато речей, які я раніше навіть не міг зформулювати: про важливість комунікації та бенчмаркінг (порівняння, пошук і впровадження найкращих практик, що приведуть місцеве самоврядування до досконалішої форми, ред.) зокрема. Новим для мене було дізнатися про комунікаційні стратегії та важливість комунікації не лише назовні, а й всередині громади”.

По поверненню до своєї ОТГ Сергій планує розкрити потенціал своїх колег саме за цими напрямками.
Любов Латишева, заступник голови Скала-Подільської ОТГ, що на Тернопільщині, завітала на академію за новими знаннями по управлінню громадою, яких їй наразі не вистачає у роботі. Одним з найважливіших аспектів пані Любов відзначає “підзвітність громаді, а не керівництву” та принцип управління “знизу”. “Більше потрібно звертати увагу на потреби людей, більше з ними спілкуватися,” – зазначає пані Людмила. Пріоритетним напрямком для Скала-Подільської ОТГ пані Людмила вважає залучення інвестицій і планує активізувати роботу своєї громади в цьому.

Микола Дума, перший заступник сільського голови Байковецької ОТГ, приїхав на академію лідерства переймати успішний досвід колег та тренерів. Відзначає, що на багато речей академія відкрила очі, розбиваючи стереотипні уявлення та підходи до управління. “Нам всім давно говорили, що лідер – це одна особа. Проте лідером має бути кожен, щоби була спроможна вся команда,” – говорить пан Микола. “До прийняття рішень у господарській частині хочемо залучати громадськість, аби почути більше думок з різних питань,” – говорить пан Микола. Та додає про стимул від громади: “Мені необхідно чути ті запитання від громади, на які мені складно відповісти або ж я не матиму відповіді одразу”.
Віталій Костюк із Баштанської ОТГ, депутат місцевої ради та голова земельного комітету, на академію приїхав за самовдосконаленням, аби підвищити власний лідерський потенціал. “Без лідерських навичок мені важко уявити, як свій власний розвиток як депутата та політика, так і розвиток громади в цілому,” – говорить пан Віталій. Як і пан Сергій з Кочубеївської ОТГ, Віталій відзначив важливість комунікації: “З громадою дуже важливо постійно комунікувати і розуміти, як цю комунікацію налагодити.” Пан Віталій вважає, що лідерів у громаді має бути декілька. “Навіть якщо один із ланцюжків випадає, інший зможе допомогти. Не потрібно боятися створювати в громаді декілька лідерів. Це дає змогу громаді постійно рухатись,” – говорить він. Важливим аспектом розвитку власної громади він вважає правильну постановку цілей і пріоритетів, та їх досяжність.
Тетяна Малашенко, депутатка з Прибужанівської ОТГ та голова місцевої бюджетної комісії, шукає нові підходи до бачення розвитку власної громади та участі у формуванні її успіхів. “Як команду я розглядаю не лише нашу адміністрацію, а й весь депутатський корпус, який на законотворчому рівні впливає на життя всієї громади. Якщо мені вдасться донести до них ідею про налагодження співпраці між колегами, а не постійне суперництво – вважатиму це найбільшим здобутком своєї участі у академії. Потрібно спробувати із суперника зробити союзника,” – поділилася пані Тетяна.
Олександра Целищева, тренерка академії лідерства, поділилася своїми враженнями від роботи з першою групою учасників: “Всі учасники представляють різні громади з різними підходами до лідерства та стилем управління. В академії вони мають можливість це обговорити та усвідомити. Програма академії побудована таким чином, що учасники по черзі знайомляться з різними компетенціями, поведінковими характеристиками та складовими лідерства. Інструменти, які ми тут використовуємо, є новими для учасників. Проте вони збираються їх використовувати. Той самий бенчмаркінг – еталонне порівняння. Коли ми маємо кілька рівнів і визначаємо, до якого відноситься голова ОТГ з особистісними компетенціями, і ОМС з командними вміннями, знаннями і компетенціями. Між сесіями учасники мають домашнє завдання – комунікувати з громадою, персоналом, органами місцевого самоврядування та залучати свої команди до переосмислення лідерства, особистісного і командного,“ – зазначила пані Олександра.
Джон Джексон, батько-засновник академії лідерства, говорить: “Академія лідерства має безліч матеріалів, які допомагають людям переосмислити, як вони можуть привнести зміни та забезпечити добре врядування на місцях. Академія – це процес довжиною в шість місяців, протягом якого учасники проходять три етапи по три дні кожен. За цей час посадовці змінюють власний світогляд, ставлення та розуміння того, що ж таке добре врядування. Це дає їм змогу зрозуміти, які виклики постають перед ними на шляху до модернізації роботи органу місцевого самоврядування. Під час академії люди вчаться один в одного. Керівники мають допомогати персоналу розуміти краще те, що вони роблять. Учасники академії мають починати позитивні зрушення в громадах з малого, допомагати один одному, та використовувати мережу академії для сприяння змінам у доброму врядуванні на місцях”, – резюмував пан Джексон.

Друга група академії лідерства для представників громад-партнерів програми DOBRE запланована на 5‑7 липня у Львові.

Фотографії з першої академії лідерства можна переглянути на Фейсбук-сторінці програми DOBRE.

You may also like

Leave a reply