Законодавець ініціює прийняття нового Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в якому прописана важлива зміна, що суттєво вплине на процес доказування у податкових спорах.

Про це заявляє керівник податкової практики ЮК «Алєксєєв, Боярчуков і партнери» Роман Блажко.

Юристи, які займаються розв’язанням податкових спорів, неодноразово зіштовхувалися  в суді з тим, що податківці обґрунтовують законність своїх рішень обставинами, які не були вказані в акті податкової перевірки, чим коригують свою правову позицію залежно від ходу судового процесу.

Приміром, платник оскаржує податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), яким, скажімо, йому було «знято» податковий кредит за нібито безтоварною операцією. Згідно з актом податкової перевірки завищення податкового кредиту обґрунтовується  відсутністю контрагента платника за місцезнаходженням та відсутністю у контрагента достатніх трудових і матеріальних ресурсів для проведення господарської операції.

«На підтвердження товарності операції платник подає до суду всі наявні первинні документи. Податковий орган уважно знайомиться з ними та знаходить там певні формальні дефекти. Після цього податковий орган обґрунтовує безтоварність господарської операції платника не тільки відсутністю його контрагента за місцезнаходженням та відсутністю у його контрагента достатніх трудових та матеріальних ресурсів, а ще й недоліками у первинних документах платника», – наводить приклад із практики Роман Блажко.

За його словами, чинний КАС України не регулює подібної ситуації та зменшує можливість юристів результативно захистити інтереси свого клієнта.

«З одного боку, податківці згідно з процесуальним законодавством не обмежені викладеними в акті перевірки аргументами. Тому в їхньому посиланні на додаткові обставини тяжко побачити якісь процесуальні порушення.  З іншого боку, посилання на додаткові обставини, яких не було вказано в акті перевірки, є нелогічним та підриває засади податкового контролю», – вважає юрист податкової практики ЮК «Алєксєєв, Боярчуков і партнери» Антон Гаврик.

Проект нового КАС України розв’язує цю колізію. Частина 2 ст. 77 проекту КАС України, зокрема, передбачає, що суб’єктові владних повноважень заборонено посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

«Це безумовно позитивна зміна для платників податків. Податківці не зможуть більше обґрунтовувати законність своїх рішень обставинами, які не були вказані в акті податкової перевірки, і коригувати свою правову позицію залежно від ходу судового процесу», – наголошує керівник податкової практики ЮК «Алєксєєв, Боярчуков і партнери» Роман Блажко.

You may also like

Leave a reply