Автор: Володимир Ломійчук, CEO представництва SalesCapital AG в Україні

Для компаній, які готові до експорту морально і технічно, останньою перешкодою стає відсутність грошей. Міжнародні фінансові інституції не хочуть вкладати гроші в українські компанії, побоюючись регуляторних ризиків, місцеві банки, в свою чергу, страждають від нестачі коштів або ж пропонують фінансування на вкрай невигідних умовах – короткострокове і з високими ставками.

Є просте рішення цієї проблеми – фінансування експорту через експортно-кредитне агентство (ЕКА).

В Україні про експортно-кредитних агентствах знають небагато компаній – тільки вже відбулися експортери. Однак українському бізнесу пора відкривати очі і бачити не тільки перешкоди, але і можливості.

Що таке експортно-кредитне агентство?

Це державна або квазідержавних фінансова інституція, яка сприяє розвитку зовнішньої торгівлі. ЕКА виступає в якості своєрідного фінансового посередника між компанією-продавцем та компанією-покупцем, надаючи фінансування у вигляді прямих позик, інвестицій, кредитних гарантій і / або страховок під гарантії держави.

Фінансування, що надається ЕКА, може бути як короткостроковим, так і довгостроковим (у деяких країнах термін позики може становити до 15 років), і зазвичай покриває від 85% до 100% вартості угоди.

Умови контрактів на надання фінансування від ЕКА, а також процентні ставки за позиками, як правило, розраховуються індивідуально для кожної угоди, виходячи з характеру та кількості ризиків, а також результатів due diligence компаній продавця і покупця.

Всього в світі таких агентств налічується більше 70.

Залучення фінансування для експорту через ЕКА є вигідним і для великих корпорацій, і для компаній сектора МСБ. Серед основних переваг такого фінансування хочу назвати наступні:

  • низькі процентні ставки. Як правило, кредитні ставки ЕКА значно нижче ставок комерційних банків;
  • імпортерам експортно-кредитні агентства допомагають обійти обмеження, які існує на національних ринках приватного кредитування і фінансування;
  • експортери в свою чергу отримують гроші за товар без затримок і відстрочок, що позитивно відбивається на їх оборотному капіталі;
  • ЕКА фінансують будь-який вид експорту – навіть той, на який складно отримати фінансування від приватних фінансових інституцій;
  • знижуються репутаційні ризики.

Залучення фінансування через ЕКА спрощує експортно-імпортні торговельні відносини як для продавця продукції, так і для покупця.

Є ще один важливий момент: при залученні фінансування через ЕКА представників агентства найкраще залучати до переговорів про укладення експортного контракту на ранніх стадіях. Це допоможе вам виконати мінімальні вимоги, які ЕКА висуває до сторін контракту, а також отримати максимально вигідні умови і процентні ставки за контрактом позики.

Існують дві основні моделі експортного фінансування із залученням експортно-кредитного агентства:

а) пряме надання позики;

б) надання фінансових гарантій.

Пряме надання позики

Уявімо, що компанії для реалізації певного проекту необхідно закупити обладнання за кордоном, але коштів для її оплати у цієї компанії немає, і їй необхідно залучити додаткове фінансування.

Проводячи переговори про укладення договору, постачальник або покупець може звернутися в ЕКА, яке функціонує в його країні, із запитом на надання фінансування для закупівлі обладнання.

Після цього покупець обладнання укладає контракт про надання позики з кредитно-експортним агентством, яке виплачує гроші постачальникові товару згідно з умовами договору. Далі покупець повертає гроші ЕКА згідно з умовами контракту про надання позики.

11111

Надання фінансових гарантій

Змоделюємо ту ж саму ситуацію з закупівлею обладнання, тільки тепер ЕКА надає не прямий позику, а фінансові гарантії, і вже не імпортеру, а місцевої фінансової інституції (банку, наприклад), яка фінансує закупівлю обладнання.

Як правило, фінансові гарантії ЕКА покривають від 75% до 95% загальної суми укладеного експортного контракту.

Їх застосування сприяє зниженню ризиків для банку, що надає фінансування, а також допомагає одержувачу фінансування укласти договір з банком на більш вигідних умовах. Гроші покупець повертає безпосередньо банку, який надав фінансування. Таким чином, на відміну від першої моделі, ЕКА виступає не прямим кредитором, а гарантом угоди.

2222222

І наостанок про головне

В Україні ще немає свого експортно-кредитного агентства, хоча користь ЕКА для будь-якого бізнесу, орієнтованого на експорт, очевидна.

Особливо зараз, в умовах вкрай обмеженого доступу до фінансування.

Створення ЕКА сьогодні має стати одним із пріоритетних завдань для уряду. Поява експортно-кредитного агентства стане найсильнішим стимулом для розвитку експортної діяльності України і, отже, зростання нашої економіки, а також відіграє значну роль у підвищенні довіри іноземного бізнесу та інвесторів до українських компаній.

Джерело: Національна платформа малого та середнього бізнесу

You may also like

Leave a reply